Kas dieną visų dalyvių nueinamų žingsnių suma ir vidurkis

Dalyvių emocinę būklę atspindinti mozaika


- Labai gerai - Gerai - Normaliai - Prastai - Blogai

Procentinė treniruotėse apsilankiusių dalyvių dalis

Visaginiečių skundai dėl sveikatos per daug neišsiskiria iš bendro fono: kaip ir kitur, dažniausiai nurodomi juosmens, kelių zonos skausmai. Keletui dalyvių skausmas prasidėjęs neseniai. Konsultacijos metu išsamiai apklausta, kaip nutiko trauma, nurodytos ūmaus skausmo malšinimo priemonės.

KMI vidurkis Visagine kiek viršija normą – 26,97.

Mažiausias asmeninis nuotaikos įvertis – 6, nors pagal HAD skalę nei šios konkrečios, nei kitų tirtų moterų rezultatai neatitinka sunkios simptomatikos. Iš visų apžiūrėtųjų lengva nerimo simptomatika nustatyta tik keletui dalyvių.

Didžiausias konsultacijos metu išmatuotas kraujospūdis siekė 160/86 mmHg (1 dalyvė). Moteris paprašyta dažniau sekti kraujospūdį, pasitikslinti su šeimos gydytoju dėl skiriamo gydymo.

Šlapimo nelaikymu taip pat skundėsi tik viena dalyvė.

Stabilumo rezultatai nudžiugino – pagal įverčius susižeidimo rizika atliekant pratimus ant minibatuto nedidelė. Daugelio stabilumo rezultatai įvairuoja nuo vidutiniškų iki gerų. 

Pirmiausia labai norsi pasidžiaugti visaginietės G. M. rezultatais, kuri per pirmąjį etapą sugebėjo numesti maždaug 12 kg svorio. Pritaikiusi tiek treniruotes, tiek papildomas pastangas gaminant maistą, ji labai sėkmingai susidorojo su vienu iš savo iškeltų tikslų – sumažinti kūno apimtis.

Beje, Visaginas – vienas iš regionų, kur kilogramai tirpo sėkmingiausiai: vidutiniškai dalyvės numetė apie 1 kg kūno masės. Tai galima sieti ir su sumažėjusiu kelių skausmu (A. L.), ir su pagerėjusia nuotaika bei laikysena. Visgi stabilumas vidutiniškai pagerėjo tik kiek daugiau nei 22 % dalyvių.

Maždaug kas trečia dalyvė teigia pajutusi raumenų sustiprėjimą, padidėjusį kojų raumenų tonusą. Nepaisant to, kad tai buvo vienas tų regionų, kurie buvo labiausiai paveikti Covid-19 ligos, rezultatai akivaizdūs. Dalyvės po izoliacijos sugebėjo greitai grįžti į jau pasiektą fizinę formą.  

Tarp Visagino miesto dalyvių stebėta daugiausia moterų, kurioms iki antrosios patikros pavyko numesti svorio – iš užsibrėžusiųjų tai padaryti, bent po 1 kg numetė net 45% Geros nuotaikos SFA lankytojų. Tai, žinoma, prisidėjo ir prie sumažėjusio kelių skausmo (pagal VAS kelių skausmas vidutiniškai sumažėjo nuo 6–5 iki 4–3 balų).

Keletas dalyvių nurodė sergančios anemija ir vartojančios geležies preparatus.

Visagine fiksuota daugiausia Geros nuotaikos SFA lankytojų, kurioms iki antrosios patikros pavyko numesti svorio – iš užsibrėžusiųjų tai padaryti, bent po 1 kg numetė net 45% moterų.

Dalyvė V. P. pasiekė geriausią Rufje testavimo įverčių pokytį – jis pašoko per 6 balus.

Šlapimo nelaikymo bėdas išskyrė tik viena dalyvė. Jos teigimu, po kelių mėnesių minibatutų treniruočių, šlapimo nelaikymo epizodų sumažėjo beveik perpus.

Vertinant HAD klausimyną pastebėta, kad pradiniai įverčiai Visagine nežymiai lenkia visus regionus, nors subjektyviai nuotaiką dalyvės įvertino prasčiau nei Zarasuose (tarp dalyvių nestebėta vidutinės ar sunkios nerimo ir depresijos požymių sumos). 

Visagino miesto sportininkių tarpe stebėtas akivaizdus visapusiškas sustiprėjimas. Lyginant pirminę ir antrinę medicinines konsultacijas matomas geresnis stabilumas, vidutiniškai dalyvių tarpe gautas apie 1,5 kg kūno svorio sumažėjimas. Džiugu tai, kad didžioji dalis dalyvių pradėjo sportuoti ne dėl atsiradusio tam tikro somatinio skausmo, bet su intencija daugiau pajudėti, sustiprėti, pagerinti nuotaiką ir ištvermę. Būtent dėl to džiugu, kad visa tai pavyko bent truputi pagerinti kiekvienai dalyvei, išvengiant traumų ar kitų atsiradusių nusiskundimų. Kalbant apie nuotaiką, tai regionas, kurio dalyvių tarpe stebėta tik viena dalyvė su vidutinio sunkumo depresijos simptomais (HAD klausimyne įverčiai dinamikoje sumažėjo 4 balais iki lengvo sunkumo laipsnio). Keletos dalyvių teigimu – dešimtbalėje sistemoje 3 balais pagerėjo šlapimo nelaikymas (ypač treniruočių metu). Stabilumas vidutiniškai pagerėjo tarp 15 ir 22 %, su išimtimi tarp keletos dalyvių, kurios anksčiau treniruodavosi grupinėse treniruotėse su „Kangoo Jumps“ batais. Jų tarpe, esant jau ir taip aukštam pirminiam pusiausvyros testui – 96%, rezultatai pagerėjo tik per 1-2 papildomus procentus.

Sporto medicinos konsultantas

Simonas Utkus

Telefonas: +370 698 83 944

El. paštas: simonas.utkus@mf.stud.vu.lt

Projektą finansuoja

Projektą įgyvendina