Kas dieną visų dalyvių nueinamų žingsnių suma ir vidurkis

Dalyvių emocinę būklę atspindinti mozaika


- Labai gerai - Gerai - Normaliai - Prastai - Blogai

Procentinė treniruotėse apsilankiusių dalyvių dalis

Veiveriuose (Prienų raj.) minibatutų treniruotes nusprendusios lankyti dalyvės pasižymėjo aukštu KMI, rodančiu viršsvorį ar nutukimą: 35,3; 35; 32,4; 32,3; 32,2; 32; 31,9; 31,4; 31,3.

Taip pat vyravo aukšti HAD skalės balai, signalizuojantys apie vidutinio arba didelio sunkumo nerimo ar depresijos simptomus: 22; 22; 17; 16; 12 ;12.

Net 14 moterų skundėsi šlapimo nelaikymu – pažymėtas didžiausias šlapimo nelaikymo balas siekė 9 iš 10.

Aukščiausias pulsas ramybės būsenoje buvo 107 d./min, o žemiausias – 64 d./min. Keletas dalyvių skundėsi aukštu AKS: 153/99 mmHg ir 152/93 mmHg, o žemiausias užfiksuotas rodmuo siekė 118/59 mmHg.

Prasčiausi konsultuotų moterų Rufjė testo rezultatai siekė +4 d./min, o geriausi – -7 d./min ir -6 d./min.

Geriausi pusiausvyros rezultatai gauti atliekant kairės ir dešinės kojų testus – viena moteris surinko net 88% ir 90%. Prasčiausias „ovalo“ rezultatas siekė 15%. Keletas projekto dalyvių vartoja medikamentus nuo bronchinės astmos, viena – inhibitorius ir turi piktybinių auglių. Po 6 dalyves pažymėjo sergančios inkstų ligomis, sinusitu, bronchitu. Joms suteiktos rekomendacijos, kaip atlikti stiprinamuosius kvėpavimo sistemos pratimus ir kaip taisyklingai kvėpuoti fizinio krūvio metu.

Veiveriuose (Prienų raj.) dalyvės pasižymėjo visais požiūriais didžiausiais  rodikliais: aukščiausias pulsas ramybėje (111d./min.), net 7 (23%) buvo nustatyta I laipsnio hipertenzija, 8 (27%) dalyvių KMI rodė viršsvorį ar nutukimą, tačiau pastarieji skaičiai buvo mažesni, nei atliekant pirmąją apžiūrą.

Galima pasidžiaugti, kad nerimo ir depresijos būsenų gerokai sumažėjo ir teliko vos kelios moterys, kurių rodikliai neatitiko normalaus nerimo ir nuotaikos kriterijų. Aukščiausi HAD skalėje surinkti balai tesiekė 11 taškų – priminsime, kad pirmos konsultacijos metu vyravo 22; 22; 17; 16; 12 ;12. Visos dalyvės vieningai tvirtino, kad jaučiamas ženklus nuotaikos pagerėjimas ir kūno tvirtumas.

Iš 14 moterų teliko 6 (nuo 47% sumažėjo iki 20%), kurios skundėsi šlapimo nelaikymu. Didžiausias pažymėtas šlapimo nelaikymo balas – 5.

Ženkliai pagerėjo Rufje testo rezultatai. Dauguma projekto dalyvių džiaugėsi pagerėjusia ištverme ir tolerancija fiziniam krūviui. Didžiausias pokytis matyti pusiausvyros testavimuose, nes bent vienoje rungtyje net 68% dalyvių surinko daugiau nei 70 balų iš 100 galimų.

Prienų rajono Veiverių miestelio moterys džiaugėsi komandiškai besilaikančios specialaus mitybos plano ir žaliųjų kokteilių vartojimo. Taip pat sumažėjo jų KMI indeksas, o tai savaime atsispindėjo ir visuose kituose matavimuose: geresni Rufje testo rezultatai, sumažėjęs AKS bei pulsas. Vyravo ir geresni HAD skalės balai, fiksuota pakilesnė nuotaika nei pirminėse konsultacijose.

14 moterų, kurios prieš tai skundėsi šlapimo nelaikymu ir buvo jį įvertinusios aukštais 9 balais, jį sumažino iki 5–8 balų.

Aukščiausias pulsas ramybės būsenoje buvo 105 ir sumažėjo iki 102 (d/min.), o aukščiausias AKS siekė 151/96 mmHg.

Prasčiausią Rufje testo rezultatą parodžiusios sportininkės jį pagerino nuo +4 d/min iki 0–+2. Beveik visos dalyvės pagerino savo asmeninius pusiausvyros rezultatus. Grupės rekordas išliko tos pačios dalyvės kraityje, tačiau ir ji dešinės kojos rezultatą pagerino nuo 90 % iki 98 %.

Lėtinės ligos bei vartojami medikamentai nesikeitė: keletas moterų vartoja medikamentus nuo bronchinės astmos, viena – inhibitorius ir turi piktybinių auglių. 6 dalyvės pažymėjo sergančios inkstų ir kvėpavimo takų ligomis (sinusitu, bronchitu). Joms buvo skirtos rekomendacijos, kaip atlikti stiprinančius kvėpavimo sistemos pratimus ir kaip taisyklingai kvėpuoti krūvio metu.

Prienų r. sportininkės neturėjo jokių išskirtinių nusiskundimų ar patirtų traumų. Buvo stebimas padėjęs AKS ir ramybės pulsas, todėl nuspręsta didžiausią dėmesį skirti širdies susitraukimų dažnio skaičiavimo apmokymams bei gautų rezultatų įvertinimui. Dalyvės ramybės būsenoje skaičiavo ŠSD, atliko Rufje testą ir stebėjo, kaip kinta jų ŠSD. Po tokių pratybų daugelis dalyvių jau mokėjo sekti savo pulsą treniruočių metu bei individualiai reguliuoti krūvį, kad galėtų išvengti pervargimo.

Vertinant pusiausvyrą stebėtas ryškus dešinės pusės silpnumas. Daugelis moterų tvirtino, kad atlikti pratimus dešinei pusei buvo ženkliai sunkiau, todėl su trenere sutarta, jog vienpusiai (angl. unilateral) pratimai bus atliekami nuo silpnosios pusės ir tik tada atliekami pratimai stipriajai pusei (kairei).

Palyginus pirminę ir antrinę konsultacijas, G.A. pažymėjo, jog po intensyvaus treniruočių ciklo sumažėjo kūno masės indeksas (KMI), F.S. įvykdė geresnius Rufje rezultatus (atsistatymas pagerėjo 3d/min.) ir daugelis moterų nurodė, jog  sumažėjo apatinės nugaros dalies skausmas.

Sporto medicinos konsultantė

Rūta Brazdžionytė

Telefonas: +370 635 63202

El. paštas: rutabra@gmail.com

Projektą finansuoja

Projektą įgyvendina