GEROS NUOTAIKOS SFA

Fizinio aktyvumo skatinimo projektas GEROS NUOTAIKOS SFA 2021-2022 m. vyksta dešimtyje Lietuvos savivaldybių ir skatina moteris ne mažiau kaip 2 kartus per savaitę sportuoti ant minibatutų bei kasdien nueiti ne mažiau kaip po 10 000 žingsnių, kurie fiksuojami išmaniaisiais prietaisais.

Pasirinkite ketvirtį


Bendra projekto statistika

 
Dalyvių skaičius
Tikslas: 1000
 
Žingsnių skaičius
Tikslas: 900 000 000
 
Treniruočių skaičius
Tikslas: 2400
 
Vidutinis žingsnių skaičius
Tikslas: 10000

Rezultatai pagal savivaldybę

2021-10-11 — 2022-12-31 statistika

Savivaldybių reitingas

VIETA SAVIVALDYBĖ VISO DALYVIŲ VISO ŽINGSNIŲ VISO TRENIRUOČIŲ

Kas dieną visų dalyvių nueinamų žingsnių suma ir vidurkis

Interaktyvus savivaldybių reitingas

Dalyvių emocinę būklę atspindinti mozaika


- Labai gerai - Gerai - Normaliai - Prastai - Blogai

Procentinė treniruotėse apsilankiusių dalyvių dalis

2021-2022 m. atsinaujinęs ir jau 10-yje Lietuvos savivaldybių vykstantis moterų fizinio aktyvumo skatinimo projektas „Geros nuotaikos SFA“ – tai ne vien nemokamos savaitinės minibatutų treniruotės ir įsipareigojimas kasdien nueiti po 10 000 žingsnių. Visoms be išimties dalyvėms atliekama ir privalomoji medicininė apžiūra. Remiantis jos rezultatais, tiek pačiai dalyvei, tiek ją treniruojančiam treneriui suteikiamos atitinkamos fizinio krūvio rekomendacijos. Džiugu, kad nepaisant pandemijos, pirmines dalyvių medicinines apžiūras lapkričio ir gruodžio mėn. sėkmingai pavyko atlikti gyvai.

KAIP VYKSTA KONSULTACIJA

Atvykusi į susitikimą su projekto medicinos konsultantu, kiekviena dalyvė užpildo specialią anketą. Joje, be kontaktinių duomenų, nurodo savo antropometrinius duomenis, vartojamus medikamentus ir išvardintų ligų sąraše pažymi, kokiomis ligomis serga. Medicinos konsultantams tai itin svarbu, nes padeda geriau suprasti, kas galėtų būti kontraindikuotina ar specialiai pritaikyta treniruočių metu.

Kiekviena dalyvė pildo ir nerimo bei depresijos skalę HAD (angl. Hospital Anxiety and Depression scale), kuri padeda individualiai įvertinti psichoemocinę būklę. 7 klausimai skiriami depresijos, 7 – nerimo simptomams įvertinti. Balų suma nurodo depresijos arba nerimo sunkumo laipsnį, kuris gali įvairuoti nuo normalios nuotaikos iki sunkaus nerimo ar depresijos simptomų.

Susitikimo su dalyvėmis metu taip pat matuojamas pulsas ir arterinis kraujo spaudimas (AKS) ramybės būsenoje, o širdies ir kraujagyslių sistemos (ŠKS) būsenai bei treniruotumui įvertinti taikomas Rufjė testas. Dalyvės pačios turi pasimatuoti savo pulsą, padaryti 30 pritūpimų ir vėl stebėti pulso atsistatymą po pritaikyto fizinio krūvio.

Ypač didelis dėmesys skiriamas širdies-kraujagyslių sistemos ir lėtinėms ligoms, kurios fizinio aktyvumo metu arba iškart po jo turi tiesioginės įtakos sveikatos būklei.

Kadangi minibatutų užsiėmimuose ypač lavinami gilieji raumenys, konsultacijų metu atliekami ir pusiausvyros testai. Jie leidžia dinamikoje įvertinti minibatutų užsiėmimų įtaką giliųjų raumenų stiprėjimui. Tam taikoma profesionali dr. Wolff testavimo įranga „Balance-check“ ir atliekami specialūs testai čiurnų stabilumui, tarpraumeninei koordinacijai, priekinių–galinių, kairės–dešinės pusių, kairės ir dešinės kojų pusiausvyrai įvertinti.

Kaip parodė pirmosios konsultacijos, į 2021-2022 m. grupes susirinko fiziškai aktyvios arba praeityje intensyviai sportavusios dalyvės. Daugumos jų sveikatos būklė – gera arba patenkinama.

Pažymėtina, kad dalis dalyvių jau yra persirgusios Covid-19 liga. Nors dažnu atveju nuo ligos praėję jau nemažai laiko, nustatyta tam tikrų liekamųjų reiškinių: silpnumas, sumažėjusi tolerancija fiziniam krūviui, raumenų silpnumas ir ištvermės trūkumas.

Pagrindiniai skundai visose grupėse – aukštas AKS, sinusitas, praeityje kamavę ūminiai bronchito ar pneumonijos priepuoliai, muskuloskeletinės sistemos skausmai. Kalbant apie pastarąjį skausmą, nurodomos įprastinės pečių, kelių, čiurnos sąnarių bei juosmeninės nugaros dalies zonos.

Dauguma džiaugiasi puikia nuotaika, tačiau keletas moterų pagal HAD skalę surinko tokį balų skaičių, kuris leidžia įtarti esant nerimo ar depresijos simptomų epizodų.

Kiekvienai ant minibatutų sportuoti nusprendusiai dalyviai buvo suteiktos individualios rekomendacijos, kaip pasiruošti fiziniam krūviui, kaip sekti savo pulso dažnį treniruotės metu, kaip paruošti skaudamus sąnarius treniruotei ir ką daryti po treniruotės, kad nekiltų uždegiminių procesų.

Visos dalyvės supažindintos su skysčių ir mineralų vartojimo svarba bei pagrindinėmis mitybos rekomendacijomis. Taip pat atsakyta į rūpimus klausimus, kad „nuotaikietės“ jaustųsi užtikrintai ir būtų pasirengusios minibatutų iššūkiui.

Parengė sporto medicinos konsultantai Rūta Brazdžionytė ir Simonas Utkus

Šioje žiedinėje savivaldybėje dalyvių grupė yra mišri, sudaryta iš pačiame Vilniuje ir jo rajone gyvenančių, tačiau mieste dirbančių moterų. Pastarosios nurodo, kad darbo dienomis pirmoje dienos pusėje vykstančias treniruotes joms patogiau lankyti laiko planavimo požiūriu. 

Vertinant dalyvių būklę, pastebėta teigiama koreliacija tarp jaunesnio dalyvių amžiaus ir mažesnio skausmingumo kelių, klubų, juosmens srityse.

Vilniečių KMI – taip pat vienas žemiausių tarp projekte dalyvaujančių rajonų: vidurkis siekia 24,94.

Stabilumo testų rezultatai, palyginti su kitais rajonais, sąlyginai geri.

Mažiausias asmeninis nuotaikos įvertis – 5: pagal HAD skalę, tai vertintina kaip lengva nerimo simptomatika.

Viena dalyvė anamnezėje išskyrė gerybinio auglio šalinimo operaciją. Dar vienai įtartas vadinamasis „Frozen shoulder“ sindromas – ji nukreipta pakartotinei ortopedo-traumatologo konsultacijai dėl tolimesnio gydymo. Pastebėtas mažesnis vaistų vartojimas, tačiau nustatyta gretutinių patologijų. Tai sukelia papildomų iššūkių, bandant suderinti skirtingo pajėgumo ir amžiaus dalyvių treniruočių intensyvumą, todėl su trenere aptartas treniruočių formatas.

Visaginiečių skundai dėl sveikatos per daug neišsiskiria iš bendro fono: kaip ir kitur, dažniausiai nurodomi juosmens, kelių zonos skausmai. Keletui dalyvių skausmas prasidėjęs neseniai. Konsultacijos metu išsamiai apklausta, kaip nutiko trauma, nurodytos ūmaus skausmo malšinimo priemonės.

KMI vidurkis Visagine kiek viršija normą – 26,97.

Mažiausias asmeninis nuotaikos įvertis – 6, nors pagal HAD skalę nei šios konkrečios, nei kitų tirtų moterų rezultatai neatitinka sunkios simptomatikos. Iš visų apžiūrėtųjų lengva nerimo simptomatika nustatyta tik keletui dalyvių.

Didžiausias konsultacijos metu išmatuotas kraujospūdis siekė 160/86 mmHg (1 dalyvė). Moteris paprašyta dažniau sekti kraujospūdį, pasitikslinti su šeimos gydytoju dėl skiriamo gydymo.

Šlapimo nelaikymu taip pat skundėsi tik viena dalyvė.

Stabilumo rezultatai nudžiugino – pagal įverčius susižeidimo rizika atliekant pratimus ant minibatuto nedidelė. Daugelio stabilumo rezultatai įvairuoja nuo vidutiniškų iki gerų. 

Kelios zarasiškės į projekto treniruotes užsirašė jausdamos ūmų kelių ir apatinės nugaros dalies skausmą. Įvertinta galima tolimesnio uždegimo rizika, judesiai apatinėse galūnėse, skausmingumas lankstant, palpuojant sąnarius, paaiškintos reabilitacinės priemonės, kaip reiktų toliau elgtis, norint dar labiau sau nepakenkti. 

Taip pat apžiūrėta pora dalyvių, turinčių atitinkamai judesių apribojimus po krūtų onkologinės ligos operacinio gydymo ir išreikštos stuburo kanalo stenozės. Įvertintos aktyvios judesių amplitudės, paaiškinti galimi apribojimai sportuojant, tolimesnio medicininio sekimo svarba.

Atlikus KMI vertinimą, mažiausias įvertis siekė 21,34, o didžiausias – 30,98.

Vertindamos patiriamą šlapimo nelaikymą dešimtbalėje sistemoje, kelios dalyvės problemą įvertino 4 balais.

Rufjė testas pasirodė naudingas, vertinant rečiau sportuojančių moterų atsigavimą po fizinio krūvio. Pastebėtas ir +4 d./min įvertis.

Pagal HAD skalę vyrauja normali psichoemocinė būklė, tik kelioms dalyvėms pasireiškia lengvi nerimo simptomai. Mažiausias asmeninis nuotaikos įvertis – 5, t. y. šiai dalyvei būdingi vidutinio sunkumo nerimo simptomai.  

Tarp vartojamų medikamentų vyrauja antihipertenziniai vaistai, taip pat tiroksinas, metforminas, kontraceptinės priemonės.

Atlikti testai parodė, kad visų dalyvių stabilumas patenkinamas treniruotėms toliau tęsti.

Atliekant Ukmergės dalyvių apžiūrą, pastebėti pirmieji Covid-19 ligos sukelti nepageidaujami reiškiniai:  viena dalyvė skundėsi silpnumu, ne visišku atsistatymu po ligos praėjus daugiau nei keliems mėnesiams. Nepaisant to, tinkamai pasirinktas individualus krūvis treniruočių metu jos per daug nevargina.

Vienai dalyvei tęsti minibatutų treniruočių nerekomenduota. Kaip santykinė kontraindikacija įvertintas po kelių treniruočių išryškėjęs nuolatinis galvos svaigimas. Po konsultacijos su projekto specialistu, dalyvė pakartotinai tarėsi su savo šeimos gydytoja ir galiausiai apsisprendė mankštas tęsti individualiai namuose.

Tarp ryškesnių sveikatos problemų paminėtinas virusinis hepatitas (1 dalyvė), smegenų aneurizma (1 dalyvė), meniskų siuvimo operacija (1 dalyvė).

KMI įverčiai labai varijuojantys – nuo 19,53 iki 31,60.

Vertindamos patiriamus šlapimo nelaikymo simptomus dešimtbalėje sistemoje, dauguma nurodė 0 ir tik kelios dalyvės problemai skyrė 1, 2, 7 balus. 

Vertinant stabilumą, gauti patenkinami visų dalyvių įverčiai, t. y. joms leista toliau tęsti treniruotes.

Didesnių sveikatos nusiskundimų neturi ir Kauno rajono moterys. Visų dalyvių KMI įverčiai siekė iki 30, o mažiausias KMI – 19,9.

Šlapimo nelaikymu skundėsi 5 dalyvės – jos dešimtbalėje sistemoje situaciją įvertino balais nuo 1 iki 3.

Daugelis patiriamus nuotaikos svyravimus vertino 7-8 balais, tačiau kelios dalyvės HAD skalėje surinko 12-17 balų.

Didžiausias pulsas ramybės būsenoje siekė 104 d./min, o mažiausias – tik 58 d./min. Aukščiausias užfiksuotas AKS – 177/133 mmHg, bet dalyvė nurodė vartojanti spaudimą mažinančius vaistus ir reguliariai besilankanti pas kardiologą, todėl treniruotės jai nėra kontraindikuotinos.

Rufjė testo rezultatai – vidutiniškai geri: atsistatymas svyruoja nuo –1 iki +2 d./min.

Prasčiausias pusiausvyros testų įvertis siekė 11-20 %, o geriausias – atitinkamai 84% ir 78%.

Tik viena dalyvė nurodė nuolat vartojanti gydytojo paskirtus medikamentus. Likusios didesnių skundų dėl sveikatos neturi. Tos, kurios skundėsi konkrečiais skausmais, buvo supažindintos su korekcinių pratimų programomis.

Kauniečių KMI indeksas – normalus, tik 1 dalyvės jis siekia 30,14. Pats mažiausias fiksuotas KMI įvertis – 18,8.

8 dalyvės skundžiasi šlapimo nelaikymu – aukščiausias gautas balas buvo 8 iš 10.

Pildydamos HAD nerimo skalę, 5 projekto dalyvės surinko daugiau kaip 11 balų, o tai rodo vidutinio sunkumo nerimą.

Dvi dalyvės pasižymėjo aukštu pulsu ramybės būsenoje: jis atitinkamai siekė 99 ir 94 d./min. Vertinant AKS, kauniečių rodikliai – vidutiniai; nebuvo nė vieno itin aukšto AKS atvejo.

Rufjė testo rezultatai siekia nuo -1 iki +6, t. y. širdies ir kraujagyslių sistemos pajėgumas itin įvairuoja.

Galima pasidžiaugti, kad Kauno mieste nustatyti patys aukščiausi pusiausvyros testavimų rezultatai: dvi dalyvės pasiekė net 99 % ir 89%.

8 dalyvės skundėsi sirgusios sinusitu ir bronchitu/plaučių uždegimu. Jos apmokintos, kaip taisyklingai atlikti kvėpavimo sistemos stiprinimo pratimus.

Viena dalyvė nurodė vartojanti vaistus skydliaukės veiklai reguliuoti.

Kazlų Rūdos dalyvės pasižymėjo itin aukštais pusiausvyros testavimų rezultatais – daugumos dalyvių procentiniai rodikliai buvo vidutiniai arba aukšti. Tiesa, vienai dalyvei pavyko surinkti tik 2%, todėl buvo skirti pusiausvyrą gerinantys pratimų rinkiniai.

Aukščiausias fiksuotas KMI įvertis – 31,11, o žemiausias – 19,14.

Šlapimo nelaikymu skundžiasi 9 dalyvės – jos savo būklę dešimtbalėje skalėje įvertino nuo 1 iki 8.

4 dalyvės pažymėjo nuotaiką vertinančios 7 balais. Visos likusios tvirtino, kad jų nuotaika puiki, tačiau HAD skalėje surinko 12 balų, kas rodo vidutinio sunkumo nerimą.

Aukščiausias pulsas ramybės būsenoje buvo 85 d./min, o žemiausias – 57 d./min. Aukščiausias AKS buvo 166/91 mmHg, o žemiausias – 117/76 mmHg. Aukštu AKS skundžiasi 4 dalyvės, tačiau jos pažymėjo, kad būklė yra kontroliuojama ir išklausė rekomendacijas, kaip reikėtų elgtis, jog AKS mažėtų.

4 projekto dalyvės skundžiasi sinusitu, o 5 dalyvės praeityje sirgo plaučių uždegimu ar bronchitu. Viena dalyvė pažymėjo serganti epilepsija ir su savimi visada turi specialių medikamentų. Su situacija supažindinta grupės trenerė.

Rufjė testo rezultatai buvo geri: dauguma dalyvių pasižymi ypač puikia ištverme ir greitu atsistatymu po fizinio krūvio.

Veiveriuose (Prienų raj.) minibatutų treniruotes nusprendusios lankyti dalyvės pasižymėjo aukštu KMI, rodančiu viršsvorį ar nutukimą: 35,3; 35; 32,4; 32,3; 32,2; 32; 31,9; 31,4; 31,3.

Taip pat vyravo aukšti HAD skalės balai, signalizuojantys apie vidutinio arba didelio sunkumo nerimo ar depresijos simptomus: 22; 22; 17; 16; 12 ;12.

Net 14 moterų skundėsi šlapimo nelaikymu – pažymėtas didžiausias šlapimo nelaikymo balas siekė 9 iš 10.

Aukščiausias pulsas ramybės būsenoje buvo 107 d./min, o žemiausias – 64 d./min. Keletas dalyvių skundėsi aukštu AKS: 153/99 mmHg ir 152/93 mmHg, o žemiausias užfiksuotas rodmuo siekė 118/59 mmHg.

Prasčiausi konsultuotų moterų Rufjė testo rezultatai siekė +4 d./min, o geriausi – -7 d./min ir -6 d./min.

Geriausi pusiausvyros rezultatai gauti atliekant kairės ir dešinės kojų testus – viena moteris surinko net 88% ir 90%. Prasčiausias „ovalo“ rezultatas siekė 15%. Keletas projekto dalyvių vartoja medikamentus nuo bronchinės astmos, viena – inhibitorius ir turi piktybinių auglių. Po 6 dalyves pažymėjo sergančios inkstų ligomis, sinusitu, bronchitu. Joms suteiktos rekomendacijos, kaip atlikti stiprinamuosius kvėpavimo sistemos pratimus ir kaip taisyklingai kvėpuoti fizinio krūvio metu.

Panevėžietės pasirodė ypač motyvuotos ir siekiančios užsibrėžtų tikslų. Bendra sveikatos būklė – vidutinė, aiškiai vyraujančių neatitikimų normoms nebuvo.

Vertinant kūno masės indeksą (KMI), didžiausias rodiklis siekė 34,6, o mažiausias – 17,65.

Vertinant šlapimo nelaikymą pagal 10 balų sistemą, 5 dalyvės nurodė balus nuo 4 iki 8. Dauguma dalyvių džiaugėsi gera nuotaika, tačiau buvo ir tokių, kurios savo nuotaiką įsivertino 7-8 balais. Viena dalyvė HAD nerimo skalėje surinko 17 balų iš 21 – tai vertinama kaip sunkūs nerimo arba depresijos simptomai.

Didžiausias pulsas ramybės būsenoje siekė 107 d./min, o žemiausias – 58 d./min. Aukščiausias AKS buvo 161/117 mmHg, o žemiausias – 99/73 mmHg. Viena dalyvė pažymėjo, jog vartoja medikamentus nuo aukšto AKS, bet sveikata nusiskundimų neturi.

Taikant Rufjė testą, fiksuotas geriausias atsistatymas siekė -5 d./min, o prasčiausias – +8 d/min.

Geriausias pusiausvyros rezultatas stovint ant dešinės kojos – 81%, prasčiausias stovint ant kairės – tik 4% ir 7%. Stebimas aiškus visų dalyvių kairės kojos pusiausvyros nestabilumas.

7 ant minibatutų sportuoti nusiteikusios moterys pažymėjo, kad skundžiasi sąnarių ar nugaros skausmais. Joms buvo parodyti raumenų ar sąnarių stabilizatorių stiprinimo pratimai bei duotos specialios rekomendacijos dėl įtvarų dėvėjimo, šaldančių tepalų naudojimo po treniruotės.

Projektą finansuoja

Projektą įgyvendina